top of page

6 tipů, jak zvládnout negativce, které nemůžete ze svého života jednoduše vyřadit

Aktualizováno: 20. 3. 2021

Určitě to znáte, s některými lidmi je prostě radost pobýt. Po rozhovoru s nimi jste plní energie, radosti a chuti do života. Po rozhovoru s jinými máte nicméně pocit, že jste právě vystoupili ze ždímačky s velmi vysokým výkonem. Mluvím o negativních lidech, pro které je tráva moc zelená, nebe moc modré, když je hezky - je příliš hezky, když je zima - je příliš zima a co teprve ta nová sousedka… no, hrůza! Prostě pořád všechno a všichni špatně.S některými z nich se díkybože vídat nemusíme nebo jen velmi sporadicky. Jiní jsou ovšem neodmyslitelnou součástí našich životů a bohužel je jen tak lehce přes palubu nehodíme.


Co s tím? Jak zachovat vztah a zároveň svou pohodu?


Nabízím 6 tipů, jak si s tím poradit:

  • Uvědomte si, že negativce nezměníte a jakákoli snaha přenastavit je na pozitivnější náhled světa je předem předurčena k nezdaru. Jediné, co můžeme udělat, je změnit naše vnímání situace a naše reakce vůči nim.

  • Zkusme porozumět tomu, že jsou to obvykle oběti vlastního dětství – zranění lidé zraňují ostatní. Ovšem současně je úplně v pořádku si říct: ´OK, soucítím s tebou, ale přesto nehodlám tvou toxicitu vpustit do mého života´.

  • Zkuste vysledovat, kdy a kde se negativita projevuje nejvíce a nejvíce vás zasahuje a kdy to je celkem snesilitelné. A upravte podle toho váš kontakt s nimi.

Například:

Čím častěji se vídáte, tím těžší je nenechat se vtáhnout do bažin negativity? Možná můžete změnit frekvenci nebo délku návštěv tak, aby to pro vás bylo co nejklidnější.

Když sedíte doma v obyváku, je toxická sprcha nejsilnější? Zkuste se scházet v prostředí, kde se negativita projevuje nejméně. Možná bude lepší spolu vyrazit ven.

Když jste sami, koncentrace negativity je téměř nesnesitelná? Možná, že ve skupině nebudete jediným cílem. Co organizovat společné návštěvy s dalšími lidmi.

  • Chraňte si sebe a svoje prostředí. Například pokud si voláte, zkuste být na příjmu jen napůl, kromě hovoru se můžete soustředit i na něco jiného - pusťte si rádio, televizi nebo vařte, prostě cokoli, co vaši koncentraci aspoň trochu rozmělní. Tím nedovolíte, aby vás proud negativity zasáhl naplno.

  • Vždycky se soustřeďte na své proč a na výsledek. Proč se s danou osobou vlastně scházíte? Je to proto, abyste se měli fajn, měli ze sebe dobrý pocit nebo zpříjemnili chvíli/pomohli tomu druhému? Ať už je důvod jakýkoli, rozhodněte se, že se do žádných malicherných hádek zatáhnout nenecháte. Bylo by to zcela proti vašemu cíli. Koncentrace na vaše proč a výsledek vám pomůže neupadnout do naštvání, ataky nebo lítosti.

  • Nevpust´te negativitu do svého systému. Představte si, že jste v ´brnění´, ze kterého se všechny toxické šípy odráží pryč od vás. Záleží jen na vás, jestli bude železné, energetické, super-plastové nebo jakékoli jiné. Udělejte si z této představy ´vědecký experiment´: zkuste se dívat na celou situaci zvenku a zjišťujte, jaké ´brnění´ vám funguje nejlépe – můžete je měnit za pochodu a vytipovat si to nejvhodnější.

❔ Co pomáhá na negativce vám?

64 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Komentáře


bottom of page