top of page

6 pravidel, podle kterých funguje vaše mysl

Aktualizováno: 23. 3. 2021

Naše mysl nám chce dát vždy to, co si myslí, že chceme. Ať už ji dáme jakoukoli instrukci, vědomě nebo podvědomě, udělá všechno proto, aby nám vyšla vstříc. A vůbec nehodnotí, jestli je to pro nás dobré nebo ne. Je náš úkol nasměrovat ji tak, aby nám pomáhala na cestě, která je pro nás ta nejlepší.Určitě znáte nesmrtelný citát Henryho Forda, viďte? Odpovídá poznatkům z oblasti moderní psychologie.

Podle známé britské hypnoterapeutky Marisy Peer naše mysl totiž:

  • Odpovídá na obrazy, které si v hlavě představujeme, a slova, která si říkáme – viz Henry Ford i sebenaplňující se proroctví ´co očekáváme, to má tendenci se realizovat´.

  • Je hluboce naprogramovaná k tomu, aby nás udržela v tom, co už známe, a ochránila nás před vším novým a neznámým, obvykle strachem. Samozřejmě, tento program dlouhá tisíciletí chránil celý lidský druh před vyhynutím. V nás tento pud přetrvává dosud, byť nám přepadení tygrem už dávno nehrozí a změna by nám mohla velmi prospět.

  • Se nás snaží chránit před bolestí a vracet k potěšení, byť nás to v dlouhodobém horizontu může zavést do pekel.

  • Se nám vždycky snaží vyjít vstříc. Ať už jsou naše instrukce vědomé nebo podvědomé, mysl nám snaživě naplňuje to, co si myslí, že chceme. A to co chceme, jak už bylo uvedeno výše, vyvozuje z toho, co (si) říkáme a jaké obrazy si tvoříme.

  • Se učí a utvrzuje opakováním. Co si opakovaně říkáme o sobě, svých schopnostech i okolním světě, naše mysl přijímá jako fakt bez ohledu na to, jestli to je pravda nebo není.

  • Mnohem mocněji reaguje na naší představivost než znalosti a logiku.

Dalo by se o tom psát dlouho, ale pokud to velmi zjednodušíme, pak to lze chápat i tak, že se všichni v každé minutě našeho života můžeme rozhodnout, jak budeme hovořit se svou myslí a čím ji budeme sytit.

  1. Bud´ odporem k čemukoli a komukoli (včetně sebe samých) à la ´já to nesnáším; je to nuda; to vůbec nezvládnu; nemám šanci; je to peklo; ničí mě to; nenávidím to…´;

  2. Nebo se pokusit (někdy asi i trošku obalamutit) naši mysl nainstruovat k podpoře toho, co udělat chceme nebo musíme ve stylu: ´to půjde; to bude dobré; připravím se a zvládnu to; zkusím to a aspoň se něco nového naučím; baví a naplňuje mě to; můj život je prima; chci to zkusit a těším se na to...´

Já osobně hlasuji pro B. Cesta je stejně dlouhá, ale patrně bude příjemnější.


A co vy? Pro co hlasujete vy?


57 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page